Nyakunkon a karácsony és kezdődik a lázas készülődés, az ajándékvásárlás és természetesen a tökéletes ünnepi menü elkészítése. Ilyenkor hajlamosak vagyunk kapkodni, hogy minden hibátlanul sikerüljön Szentestére, de egy apró sérülés is felboríthatja a menetrendet, ha nem vagyunk elég elővigyázatosak. Annak érdekében, hogy az ünnepek és az előkészületek örömmel és zavartalanul teljenek, összeszedtünk néhány jellemző karácsonyi balesetet és tippet, hogy idén elkerüljük vagy szakszerűen kezeljük a váratlan kellemetlenségeket!
Vágások és szúrások
Az ünnep dísze a karácsonyfa, amelyből manapság egyre többen választanak műanyag verziót, amit csak elő kell venni a szekrényből, kissé leporolni és már kezdődhet is a díszítés. Habár kényelmes megoldás, ebben az esetben nélkülöznünk kell a friss fenyőillatot, ami már önmagában is ünnepi hangulatot varázsol otthonunkba. Ha valódi fenyőfát vásárolunk, legyünk óvatosak a faragással! Mindenkinek megvan a maga bevált módszere, hogy méretre igazítsa a fa törzsét, de akár baltával, fűrésszel vagy késsel állunk neki, egy rossz mozdulat is könnyen balesethez vezethet. Kisebb-nagyobb sérüléseket okozhatnak a törött üvegdíszek, a fenyőtüskék is, de még gyakrabban vághatjuk meg magunkat a konyhában, az ünnepi menü elkészítése közben.
Tipp kisebb vágások otthoni ellátására:
Ha a vágás hosszú/mély és jelentős a vérzés, alkalmazzunk nyomókötést és mindenképp forduljunk orvoshoz!
Amennyiben kisebb, felületi vágásról van szó, otthon is elláthatjuk a sebet, de körültekintően kell eljárnunk.
1. Mossuk meg alaposan a kezünket és fertőtlenítsük.
2. Állítsuk el a vérzést egy finoman a sebre nyomott, steril gézlappal.
3. Tisztítsuk meg a seb környékét szappanos vízzel, vagy sebfertőtlenítővel, hogy csökkentsük a baktériumok jelenlétét és a seb elfertőződésének esélyét.
4. Ha valami a sebbe került, óvatosan, egy csipesz segítségével távolítsuk el, de ha úgy ítéljük meg, hogy nagyon mélyen van, bízzuk orvosra a feladatot!
5. Ha eltávolítottuk a szennyeződéseket a seb környékéről, tehetünk rá ragtapaszt, hogy elkerüljük a kórokozók bejutását.
A sebek könnyebben gyógyulnak, ha nem tapasztjuk le azokat, ezért a helyüktől függően dönthetünk úgy, hogy szükségtelen lefedni őket. De ha kézen vagy lábon sérültünk meg, a sebet könnyebben érheti szennyeződés, így azt ajánlott letapasztani. Ügyeljünk rá, hogy a sebtapasz ragasztós része nyúljon túl a seben, különben az eltávolításakor könnyen feltépheti a sebet!
Égési sérülések
A gyertyák és csillagszórók a karácsony nélkülözhetetlen kellékei, de óvatlanul használva őket könnyen rémálommá válhat az ünnep. A gyertyákat meggyújtva sose hagyjuk magukra, hiszen a láng könnyen belekaphat a kiszáradt fenyőágakba vagy textíliákba. Az így keletkezett tűz hatalmas károkat okozhat, főleg ha későn észleljük, de a kisebb lángok és szikrák is okozhatnak kellemetlen meglepetéseket. Jobb esetben egy-két megpörkölődött hajszál bánja, rosszabb esetben komolyabb égési sérüléseket is szenvedhetünk. A felfokozott ünnepi hangulatban – és figyelmetlenségben mégis a konyhai malőrök vezetik a karácsonyi balesetek toplistáját, ezért legyünk körültekintőek a forró edények és elektromos eszközök közelében is. A különböző ünnepi fogások elkészítése közben könnyen megégethetjük, vagy leforrázhatjuk magunkat, ami súlyos esetben orvosi ellátást is igényelhet.
Tipp égési sérülések otthoni ellátására:
Mindenképp forduljunk orvoshoz súlyos égési sérülés esetén, illetve ha az égési sérülés nagyobb, mint a tenyerünk, illetve ha kritikus helyen (pl. az arcon) helyezkedik el!
Az enyhe (első- és másodfokú) égési sérülések nagyon fájdalmasak, de mi magunk is csökkenthetjük a kellemetlenségeket.
1. Hűtsük le a sebet: Tartsuk hideg folyóvíz alá, kb. 10-15 percig. Ez enyhíti a fájdalmat és megóvja a szöveteket a további károsodástól. Jeget inkább ne használjunk égett bőrfelület hűtésére, és semmi esetre sem tegyünk a sebre hintőport, alkohol, vagy egyéb házi „csodaszert”.
2. Steril gézlappal fedjük le a sérülést, hogy elkerüljük a fertőzéseket.
3. Ha felhólyagosodott a bőrfelszín, ne nyomjuk ki, bízzuk az orvosra!
4. Az enyhe égési sérülések 1-2 hét alatt gyógyulnak meg, melynek során enyhül a fájdalom.
A kellemetlenségeket csökkenthetjük különböző gyógyhatású spray-vel, kenőcsökkel és fertőtlenítő hatású oldatokkal is.
Horzsolások
Nem csak az autósokra jelentenek veszélyt a téli hónapok – akár gyalogosan is súlyos balesetet szenvedhetünk a jeges, csúszós utakon. Akár hólapátolás közben, akár lépcsőn csúszunk meg, vagy éppen téli sportoknak hódolunk, ügyeljünk az esések elkerülésére. Az elcsúszás okozta zúzódások és csonttörések nagyon gyakoriak decemberben és januárban, de egy apróságnak tűnő horzsolást se vegyünk félvállról, mert könnyen elfertőződhet a sérült bőrfelület!
Tipp horzsolások otthoni kezelésére:
1. Alaposan mossunk kezet.
2. Tiszta vízzel mossuk le a szennyeződéseket a sebről.
3. Fertőtlenítsük a sérült bőrfelületet.
4. Helyezzünk tapaszt vagy kötszert a sérülésre és naponta, fertőtlenítéssel egybekötve cseréljük azt.
A sebgyógyulás előrehaladtával elhagyhatjuk a kötést.
Jótanács: töltsük fel még az ünnepek előtt a házipatikát!
Karácsony és Szilveszter körül kellemetlen helyzetbe kerülhetünk, ha nincs otthon a leggyakoribb gyógyszerekből, és az ünnepek alatt ügyeletes patikákat kell vadásznunk. Az otthoni gyógyszeres dobozban jó, ha van megfázás elleni szer, orrspray, köhögéscsillapító, köptető. Gyomorrontás esetére is legyünk felkészülve hasmenés elleni illetve emésztésre javasolt gyógyszerrel! Egy fájdalomcsillapító sem árt, ha van otthon, ha véletlenül pont karácsonykor gyullad be egy fogunk vagy sérülünk le. Aki rendszeresen szed gyógyszert, ezek beszerzésére is idejében gondoljon! A kisgyermekesek pedig karácsony előtt még kényelmesen fel tudják tölteni a babák tápszerkészleteit.
Mindenkinek balesetmentes, boldog ünnepeket kívánunk!